Lubelskie przedsiębiorstwa organizują kolejną pomoc dla szpitali
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że szpitale w całym kraju znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. W niektórych placówkach zaczyna brakować podstawowych materiałów ochronnych. Dlatego lubelskie firmy, w tym Spółdzielnia Pszczelarska APIS i ABM Greiffenberger Polska, zdecydowały się wesprzeć pracowników systemu ochrony zdrowia. Każda z firm ofiarowała szpitalom w Lublinie po 1000 sztuk przyłbic ochronnych.
Spółdzielnia Pszczelarska APIS 1000 sztuk przyłbic przekazała do Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego SPSK 1. Natomiast ABM Greiffenberger Polska wspomógł taką samą liczbą materiałów ochronnych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Oba przedsiębiorstwa postanowiły pomóc placówkom medycznym w związku z informacjami o bardzo dużych kłopotach z dostępnością materiałów ochronnych, jeszcze przed spodziewanym szczytem zachorowań na koronawirusa. Lubelska agencja Cumulus, korzystając ze swojego doświadczenia w zakresie przygotowywania materiałów reklamowych, rozpoczęła produkcję przyłbic ochronnych, z których mogłyby korzystać służby medyczne. Natomiast Apis i ABM Greiffenberger Polska zdecydowały się sfinansować taką produkcję.
– Uważamy, że wzajemna pomoc sąsiedzka jest w obecnej sytuacji bardzo ważna. Dlatego czujemy się w obowiązku wesprzeć pracowników lubelskiego systemu ochrony zdrowia. Są oni dla nas naszymi lokalnymi bohaterami. Jeśli zachorują lekarze, pielęgniarki, sanitariusze – to kto zajmie się chorymi? – ocenia Robert Bronisz, dyrektor zakładu w ABM Greiffenberger Polska Sp. z o.o.
– Działania na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa pracowników szpitali są teraz kluczowe. To dla nas ważne, że mogliśmy wspomóc osoby, które na co dzień walczą o nasze zdrowie. Naszą akcją chcieliśmy podziękować za trud i poświęcenie wszystkich pracowników systemu ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z wirusem – dodaje Radosław Janik, prezes Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie.
Przekazane przyłbice, wykonane w Lublinie z przezroczystego materiału PET, są lekkie i proste w konstrukcji. Uzupełniają one środki ochrony osobistej personelu medycznego. Ich zaletą jest to, że chronią całą twarz – w tym co najważniejsze – oczy i usta. Wielkość materiału ochronnego sprawia, więc że zapewnia on większą izolację od otoczenia. W obecnej sytuacji istotne jest również to, że przyłbica z materiału PET może być wykorzystywana wielokrotnie, ponieważ jest odporna na środki dezynfekujące. W pierwszej, dzisiejszej partii szpitalom dostarczono po 600 przyłbic, natomiast druga transza zostanie przekazana tuż po Świętach Wielkiej Nocy.